Każdy przedsiębiorca, który dokonuje operacji i formalności celnych w Unii Europejskiej – musi posiadać tzw. numer EORI.

Numer EORI – to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. EORI służy do identyfikacji przedsiębiorców w kontaktach z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej. Numeru EORI nie musi mieć osoba fizyczna, która przywozi towary do celów prywatnych.

EORI to ciąg znaków, który:

  • w przypadku podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i pięciu zer (ciągu do 17 znaków)
  • w przypadku podmiotów z krajów trzecich składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

Numery EORI innych krajów UE mogą mieć inny schemat i zaczynają się na dwuliterowy prefix danego kraju UE, który wydał numer EORI.

 Zapamiętaj, że przedsiębiorca może mieć tylko jeden numer EORI, którym posługuje sie w całej Unii Europejskiej. 

A więc polski przedsiębiorca posiadający numer EORI nadany przez polskie organy celne – powinien posługiwać się tym numerem EORI w każdym innym kraju UE.

Bez numeru EORI nie jest, teoretycznie, możliwe dokonanie zgłoszeń celnych. Planując dokonywanie operacji celnych – przedsiębiorca musi więc zaplanować również dopełnienie tych obowiązków i uzyskać specjalny numer EORI.

Numeru EORI nadanego w Unii Europejskiej nie należy mylić np. z numerem EORI, który jest używany przez przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. Odkąd Zjednoczone Królestwo nie jest częścią Unii Europejskiej – tamtejsze numery identyfikacyjne EORI nie są ważne na terenie UE i odwrotnie.

Jak możemy pomóc?

Jeśli potrzebujesz zarejestrować się w systemie EORI – pomożemy skompletować wszystkie dane i dokumenty i dopełnić formalności rejestracyjnych.

W razie potrzeby – możemy także reprezentować Cię przed organami KAS.

neoCustoms.
Brokerzy & Eksperci Celni

Dziękujemy za Twoją wiadomość. Została wysłana.
Z powodu błędu Twoja wiadomość nie została wysłana. Prosimy przesłać ją ponownie.

Chciałbyś uzyskać więcej informacji? Pozostaw swój email – skontaktujemy się z Tobą.